January 2018  
SMTWTFS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
     
This Week's Events
JAN

23

TUE
REMINDER - BOH Closed during month of January
BOH will reopen of Thursday, February 1, 2018 5:00-7:00pm
Wesley Walkers (WH)
6:00 AM to 7:45 AM
Thrive - After School Program
2:30 PM to 5:00 PM
Wesley Hall
Volley Ball - Parks & Rec
6:00 PM to 8:00 PM
Wesley Hall
JAN

24

WED
REMINDER - BOH Closed during month of January
BOH will reopen of Thursday, February 1, 2018 5:00-7:00pm
Wesley Walkers (WH)
6:00 AM to 7:45 AM
Thrive - After School Program
2:30 PM to 5:00 PM
Wesley Hall
JAN

25

THU
REMINDER - BOH Closed during month of January
BOH will reopen of Thursday, February 1, 2018 5:00-7:00pm
Wesley Walkers (WH)
6:00 AM to 7:45 AM
CEAB - Appointments
9:00 AM to 10:45 AM
Gathering Room
Thrive - After School Program
2:30 PM to 5:00 PM
Wesley Hall
Chancel Choir - Rehearsal
7:00 PM
Music Room and Sanctuary
JAN

26

FRI
REMINDER - BOH Closed during month of January
BOH will reopen of Thursday, February 1, 2018 5:00-7:00pm
Wesley Walkers (WH)
6:00 AM to 7:45 AM
Thrive - After School Program
2:30 PM to 5:00 PM
Wesley Hall
Bible Search

2018     LEADERSHIP DIRECTORY

 

CHURCH COUNCIL

Church Council Chairperson- Rev. Dr. Mike Rynkiewich

Lay Leader- Mike Wheaton

Staff Parish Relations Chairperson- Tony Juncker

Finance Committee Chairperson- Steve Magruder

Board of Trustees Chairperson-D. W. Ries 

Secretary-Gayle Priest 

Church Treasurer- Ron Bennett

Lay Member to Annual Conference-Harold Morgan

United Methodist Women President- Beth Crafton

United Methodist Men Representative- Mike Cash

Young Adult Representative-Ryan Stemple

The Pastor(s)- Rev. Christopher Millay

U.M.Y.F. Representative-Ricky Simpson, III

At Large Members with vote: Donna Parsons, David Stevens, Marcia Schneider

 

AREA ON ADMINISTRATION

Finance Committee: Steve Magruder-Chair

         David Morris              Mike Rynkiewich     Marcie Miller

         Steve Magruder         Brett Moye             Tony Juncker                                

         Julie Pfister               
 

Ex-officio Members

           Treasurer                                     Ron Bennett

           Lay Leader                                   Mike Wheaton

           Lay Member Annual Conf.              Harold Morgan

           Financial Secretary                       Beth Schilling

           Endowment Representative           Marcie Miller

           Wills & Memorials                         __________

           Trustees Farm Representative       Mike Cash
         
           Trustee Representative                 D.W. Ries
 

Financial Secretaries  (Money Counters)

            Beth Schilling           Brenda Cash             Tina McCalment

            Alice Kendall            Virginia Alldredge      

     

Nominations & Leadership: (Pastor Christopher Millay, Chairperson)

            2018                          2019                    2020

            Sharon Burkhart         Karen Baker          Donna Juncker

            John Bates                 __________          Tina McCalment

            Jennifer Wilson            __________         ____________

            (Nominations Secretary -Gayle Priest)

 

Staff Parish Relations:  (Tony Juncker, Chairperson)

             2018                            2019                           2020

            Stephanie Potter            Karen Walker               Bill Crafton

            Jamie Stemple               Rick Simpson II            Julie Pfister

            Tony Juncker                 Mike Cash

 

Ex-officio Member(s)                             

            Lay Leader                               Mike Wheaton                        

            Lay Member Annual Conf.           Harold Morgan

            Pastor                                       Christopher Millay
 

Trustees:    D.W. Ries, Chairperson;    Vice-Chair, Andrew Wilson

             2018                         2019                          2020

            D.W. Ries                   Yulonda Schutz           Andrew Wilson

            Bob Royer                  Brooke Simpson         Andy White

            Marcia Schneider         Mike Smith                Kyle Dickey

                                                                                                                 

            Ex-officio Members

            Farm Account Manager             Mike Cash

            Endowment Representative       Marcie Miller

            Wills & Memorial Chair.             __________

 

AREA ON NURTURING MINISTRIES - TBD ___________-Coordinator

 

Teaching Team (Education) Coordinator:    Marcia Schneider, Coordinator

Assistant Coordinator                 Beth Schilling

Nursery Care                             Emma Weilbrenner

Preschool – Pre-K                      Peg Heckman

K – 2nd Grade                          

3rd – 6th Grade                          Marcia Schneider

7th – 12th Grade                       

 

Membership Coordinator:  

Membership Secretary            Pam Bennett

Confirmation Classes              Pastor Christopher Millay

 

Small Group / Faith Development Coordinator:   TBD ____________

Bible Studies                         TBD

Discipleship Groups                TBD

 

Director of Children / Youth Ministries:         Rev. Christopher Millay           

Men’s Saturday Fellowship:                            Mike Cash, Chair / Interim, David Stevens

 

AREA ON OUTRERACH MINISTRIES   Chair:  Donna Parsons

 

Ministries Coordinator:    TBD ____________

Barnabas Ministries                   Lauren Stemple

Scouting Ministries                    Andy White

Camping / Hiking Ministries        Mathew Crafton

First Friends                             Virginia Alldredge

Sports Ministries                       _____________

Posey County Cluster Rep.         Beth Strecker              

 

Missions Coordinator:   Julie Pfister

Local Missions                             Brenda Cash / Brooke Simpson (Interim)

      Angel Tree                               Brooke Simpson

      Caring Hearts                           Carol Collier-Smith

      Habitat for Humanity                 Bob Beste

      Bereavement Meals                  Catherine A. Moye

      Food Pantry                             Julie Pfister
 


Global Missions                             Rev. Dr. Mike Rynkiewich

            Bridges of Hope                   Teresa Rynkiewich

            Mountain Mission                 TBD

            Samaritan’s Purse                Marcia Schneider

     

Hospitality Coordinator:   ____________?

            Church Dinners                        ___________?

            Fellowship Meals                             "

            Wonderful Wednesdays                   "     

 

Director of Susanna Wesley Nursery School:   Michelle Wheaton, Chairperson

Susanna Wesley Board of Directors:   ________________, Chairperson

             2018                         2019                            2020

            Lois Stevens               Robbie Berridge            Jill Bates

            Trudy Moye                 Beth Crafton                Andy White

            Ann Stemple               Carol Collier-Smith       Donna Juncker

            Ex-officio Member(s)

            *Pastor-  Rev. Christopher Millay, Rev. David Stevens

 

Director of Visitation:   Donna Parsons


United Methodist Women:   Beth Crafton, Leader
 

            Co-Leader                           Yulonda Schutz

            Treasurer                            Jennifer Wilson

            Secretary                            Donna Juncker

 

AREA ON WITNESS MINISTRIES:  ____________, Director ?

Creative Worship Team:  _____________, Chairperson
     *Pastor(s) Christopher Millay,  David Stevens

      ___________     ___________     ___________
      ___________     ___________     ___________
      

Worship Support Team,   ___________, Chairperson

      Technology / Sound                    Logan Sitzman

      Acolytes                                     Brooke Simpson

      Ushers                                       Mike Wheaton

      Celebration Coordinator               Kim Reis   

      Easter Egg Hunt                          Peg Heckman

     

Prayer:   

                  Prayer Chain/Team       Lonna Berridge

             

 

Director of Music:  Beth Strecker

      Chancel Choir                            Beth Strecker

      Organist / Pianist                       Nancy Noon

      Substitute Organist                    Michelle Wheaton,

      Pianists                                     Nancy Noon, Michelle Wheaton, Carol Collier-Smith

      Handbells                                  Doris Laws

      Praise Team                              Bob Stemple                         

      Instrument Ensemble                 Dennis Noon

      Grace Notes                              Lonna Berridge
 

Communications (Invitation) Coordinator: _____________

            Web-Master                          Shirley Metcalf

            On–Line Directory                 Dave Morris & Doris Kuebler

            Historian                              Harold Morgan